Svět panenek (8. března - 26. května 2019)
Historické, krojované, ale také realistické, která vypadají jako opravdová miminka. V měsících březen až květen byl výstavní sál velkomeziříčského muzea plný panenek, kočárků a plyšových hraček.
Sbírka Monikya Nikol Chmelařových čítá přes čtrnáct set panenek. Nacházejí se mezi nimi historické kusy z konce devatenáctého století, krojované dámy, panenky z porcelánu, biskvitu či vinylu.
Součástí sbírky jsou také rebornované panenky, které Monika Chmelařová sama vytváří. Jedná se o panenky, které vypadají jako opravdové. Často se vyrábí přímo podle konkrétních fotografií. Od roku 2012 se jí podařilo vyrobit přes 270 zrebornovaných panenek, přičemž se nejedná jenom o miminka, ale také o babičky, dědečky či několik zvířátek.
Od roku 2013 se pak pravidelně účastní Mezinárodní soutěže v německém Sonnebergu, kde soutěží jako Reborn profesionál v kategorii miminek nebo větších dětí. Součástí takovéto soutěžní panenky jsou nejen nezbytné dekorace a oblečení, ale také průvodní listy s informacemi, koho panenka ztvárňuje, proč je zvoleno právě takové oblečení, popřípadě ještě krátký příběh.
A léta běží, vážení (6. června - 15. července 2019)
Na výstavě nesoucí název „A léta běží, vážení“ se podílelo téměř dvacet autorů, kteří žijí v různých koutech republiky, věnují se rozmanitým povoláním a generačně je dělí i desítky let. Přesto však mají jedno společné – jedná se o absolventy velkomeziříčského gymnázia.
Autorem celého konceptu byla Eva Kočí Valová, které se podařilo od autorů shromáždit nejen množství obrazů, ale také plastiky či ukázky šperků a vitráží.
Velkomeziříčské gymnázium si připomnělo 120. výročí od založení a v rámci oslav bylo připraveno hned několik výstav.
700 let Řádu rytířů Kristových (28. července - 15. září 2019)
Návštěvníci velkomeziříčského muzea se mohli seznámit s historií Řádu rytířů Kristových, který byl založen ve čtrnáctém století v Portugalsku.
Kromě předmětů mapujících bohatou historii řádu zde byla představena také zhruba desítka trojrozměrných modelů řádových staveb, především z období největšího rozkvětu řádu v období gotiky a renesance. Nechyběl ani model kláštera a hradu Tomar, který je s řádem od počátku neodmyslitelně spjat. Nachází se v centrální části Portugalska a jedná se o jednu z nejvýznamnější portugalských památek, díky čemuž byla také v roce 1983 zařazena do seznamu světového dědictví UNESCO. Trojrozměrné modely vyhotovilo Vysoké učení technické v Brně.
S řádem je pak od roku 1999 spjat i zámek v nedaleké Stránecké Zhoři, který postupně získává zpět svoji renesanční podobu. Hlavním posláním řádu je snaha o křesťanských život, podpora duchovního povolání či charitativní činnost.
Půjdem spolu do Betléma (9. listopadu 2019 - 8. ledna 2020)
Vyřezávané a papírové jesličky, ale také třeba betlém, nad nímž drží hlídku jednotka rychlého nasazení včetně bojového vrtulníku. Kromě tradičních zhotovení zahrnující třeba skříňkové betlémy či již zmíněné papírové byla ve výstavním sále představena také moderní tvorba Josefa Macholána ze Sudic na Třebíčsku.
Převážnou část exponátů zapůjčila Muzeum Vysočiny Třebíč, nechyběly ovšem ani sbírkové předměty z depozitáře meziříčského muzea.
Vystavena byla například část betlému rodiny Plachetských, který pochází z 19. století a z převážné většiny je vyřezávaný z lipového dřeva. Nebyl ovšem vystaven ve své klasické podobě, ale po jednotlivých částech ve vitrínách, aby si návštěvníci mohli detailně prohlédnout například jednotlivá zvířata, darovníky či samotné jesličky.
© 2023 Muzeum Velké Meziříčí