Muzeum Velké Meziříčí

Novinky

Výstava obrazů Pavly Kamanové (od 14. dubna)

Číst dál...

Zprávičky

Santiago cestou necestou (15. března - 29. dubna 2018)

PLAKATzmenseny

Návštěvníci fotografické výstavy Jiřího Michlíčka mohli pomyslně absolvovat pouť do španělského Santiaga de Compostela. Výstava nesoucí název "Santiago cestou necestou" objektivem fotoaparátu přiblížila 3300 km dlouhou cestu Jiřího Michlíčka a Pavla Peška. Fotografie zachytily nejen krásy přírody a unikátní památky, ale také momenty přibližující atmosféru poutě k hrobu svatého Jakuba.

Fotogalerii naleznete zde

 

 

 

 

 

 

Jiří Špaček - Tisíce doteků (6. června - 7. července 2018)

Plakát výstava Špaček zmenšenýPrvní letošní výtvarná výstava představila tvorbu velkomeziříčského rodáka Jiřího Špačka. 

Jiří Špaček vystudoval průmyslovou školu strojnickou, a i když se tomuto oboru nevěnuje, osvojil si při studiu práci s rýsovacím perem. Královéhradecký surrealistický výtvarník Jaroslav Martinec vznik obrazu popsal tak, že je třeba tisíců doteků, aby z jednotlivých čar vystoupily malířem zamýšlené objekty, další tisíce doteků pak tyto artefakty stínují a šrafují.

V minulosti se autor účastnil výstav jak s výtvarným sdružením Na Háčku, tak i výstav samostatných.

Výstava se konala v rámci Evropského festivalu filozofie.

Fotogalerii naleznete zde

 

 

 

Asie ve sbírkách velkomeziříčského muzea (12. července - 19. srpen 2018)

Asie ve sbírkách velkomeziříčského muzea 724x1024Výstava v prostorách velkomeziříčského muzea přenesla návštěvníky do dálek Orientu. Na příchozí čekala rozmanitá kolekce vějířů, japonských laků, porcelánových výrobků, potřeb pro písaře či ukázka numismatiky.

Návštěvníci měli možnost obdivovat také část sbírky japonských lakových prací. Tuto kolekci postupně tvořili majitelé zámku - základ sbírky položili Liechtensteinové, v pozdější době na ně navázali hrabě Rudolf Lobkovic a hrabě František Harrach. Velkomeziříčská sbírka je pozoruhodná a nacházejí se v ní i předměty, které se zároveň vyskytují i v dalších velkých evropských muzeích a galeriích.

Návštěvníci si mohli rovněž prohlédnout i párové skříňky na kadidlo, které prošly náročným restaurováním v dílnách Národního výzkumného ústavu pro kulturní dědictví v Tokiu.

Ačkoli většina z vystavených předmětů pochází opravdu z asijských zemí, představeno je také několik evropských výrobků, které se oblastí Orientu inspirovaly.

Fotogalerii naleznete zde

 

 

Ľubomír Miča - Obrazy 2014 - 2017 (24. srpna - 30. září 2018)

Plakát 001 724x1024Závěr prázdnin a měsíc září výstavní sál patřil slovenskému výtvarníku Ľubomíru Mičovi. 

Autorovou hlavní malířskou technikou je olejová malba. Ovšem tuto klasickou techniku posouvá do atypických výrazových i technologických vazeb, kde klíčovou roli sehrává spontánní přednes na pomezí gestické malby.

Ľubomír Miča je členem Združenia výtvarných umelcov západného Slovenska a zakladatel a předseda zájmového sdružení výtvarníků SenArt v Senici.

Fotogalerii naleznete zde

 

 

 

 

Velké Meziříčí v období první republiky (9. října - 23. listopadu 2018)

Plakát výstava 2827x4000 724x1024

Vysavač, obchodní váhy, bankovky či mince jsou realitou všedního dne. Jak ovšem tyto věci vypadaly za dob našich babiček či prababiček, se dozvěděli návštěvníci výstavy „Velké Meziříčí v období první republiky“.

Návštěvníci si mohli prohlédnout předměty denní potřeby, jako je mycí koutek, potřeby pro praní a údržbu prádla či již zmíněný vysavač značky Elektrolux s příslušenstvím v původní dřevěné krabici.

Dámy jistě ocenily dobové kabelky, rukavičky či šaty, které dokonale evokují éru známou dnes již jen z filmů pro pamětníky. Nechyběly ovšem ani pánské doplňky v podobě vyměnitelných manžet ke košilím, vázacích motýlků a slunečních brýlí.

Nebyla to ovšem pouze éra rozkvětu, ale svoje místo mezi obyvateli měli i ti sociálně slabší. Proto také na výstavě nechyběly například smaltované cedulky s nápisem „Žebrání zakázáno“ či flašinet, který obce často zakupovaly válečným invalidům, aby měli zajištěn alespoň nějaký druh obživy.

Kromě trojrozměrných předmětů se ve výstavním sále nacházely desítky dobových fotografií, které zachycovaly tematicky rozdělené dění ve městě, jako je například samospráva, kultura, sport, sociální činnost či budovy významných institucí.

Převážná část z vystavených předmětů pocházela ze sbírek muzea, oděvní doplňky a šaty byly z půjčovny kostýmů Starý svět v Brně.

Fotogalerii naleznete zde