Svatba aneb jak šel čas...(20. ledna - 18. dubna 2017)
Výstavní sál se na tři měsíce přeměnil v historický svatební salon. Výstava soukromé sběratelky Nikoly Melicharové představila představila zhruba čtvrtinu její sbírky, včetně autentických fotografií. Nechyběly rukavičky, závoje či kloboučky. Nejstarší oděv býval součástí svatebního kroje z roku 1935, nejmladší šaty na výstavě pocházely z roku 1975.
Podstatná část svatebních šatů pocházela převážně od rozvedených žen, které si nechtěly své nevydařené manželství připomínat. Slečna Melicharová se vždy snaží k šatům získat i nějaký osobní příběh, černobílé i dříve módní kolorované fotografie a obrázky, doplňky apod., kterými pak obohacuje danou výstavu.
Fotogalerii naleznete zde
Velké Meziříčí na konci války (2. - 30. května 2017)
Výstavu připravilo muzeum ve spolupráci se soukromým sběratelem Radkem Teplým (*1987). Rodák z našeho města zde představuje svoji sbírku poprvé. Od dětství má velký zájem o vojenskou historii, zejména spojenou s regionem Velkomeziříčska. Předměty do své sbírky získává z různých půdních nálezů, z inzerátů, ale i darem od známých a příbuzných.
Návštěvníci mohli spatřit různé části vojenské výstroje i výzbroje, např. maskovací převlečník odstřelovače Wehrmachtu, tropické klobouky, uniformu sborů Afrika – Korps, letní uniformu výsadkáře, kořistní ruskou bundu, přešitou pro potřeby Luftwaffe, ale i drobnější věci, jako lékárničku z vojenského vozidla, vojenské knížky, či různé vybavení na cesty. Zajímavostí byly také zbytky z bojové techniky, např. pás tanku HETZER, tzv. „Jezevec“, opuštěného Němci v okolí Velkého Meziříčí na konci války.
Dále zde byly k vidění reálie z května 1945, na doplnění byly přidány informace z muzejního archivu, zachycující tragické události v závěru války – protiněmecké povstání a jeho následné potlačení.
Fotogalerii naleznete zde
Jana Mikysková - KUS ZE-MĚ (8. června - 2. července 2017)
Měsíc červen byl ve výstavním sále velkomeziříčského muzea věnován výtvarnému umění. Svoje obrazy a plastiky zde představila velkomeziříčská malířka a keramička Jana Mikysková.
Práce Jany Mikyskové je možné nalézt nejen v soukromých sbírkách u nás i v zahraničí, ale jsou zastoupeny i v řadě galerií. Ve své tvorbě často využívá staré, již nepoužitelné předměty či zkorodované poklady z kovošrotu, které jsou pro ni svou patinou velmi inspirativní. Ve své práci jim pak dává zcela nový život.
„Kameny, střepy a skla jsou nosnými detaily, kovové prvky tvoří páteř kompozice. Vše je v jednotě, rovnováze, harmonii. Při zhlédnutí nabýváme pocit, že vše je tak, jak má být. Cítíme naplnění, uvolnění napětí a uzavřenost výpovědi, která nám dává podnět k vlastním úvahám a vyprávění svých příběhů,“ popsala autorčinu loňskou výstavu Eva Kočí Valová.
Velkomeziříčská výtvarnice, která je členkou Klubu výtvarných umělců Horácka a Unie výtvarných umělců ČR, se ve svém Ateliéru v Podloubí věnuje kromě své vlastní tvorby i výstavní prezentaci dalších velkomeziříčských autorů.
Fotogalerii naleznete zde
Rada Vacátko zasahuje aneb Hříšní lidé města pražského (od 14. září do 29. října 2017)
Návštěvníci výstavního sálu velkomeziříčského muzea mohli zavzpomínat na seriál Hříšní lidé města pražského. Byla zde otevřena putovní výstava Rada Vacátko, kterou mělo muzeum, jako dvě předcházející výstavy pohádkových kostýmů, zapůjčenou z Letohrádku Mitrovských v Brně.
Tentokrát se ovšem nejednalo o výstavu pouze k prohlédnutí, ale návštěvníci se mohli aktivně zapojit, stát se detektivem a odhalit vraha. Ve skříni totiž byla s probodnutým krkem nalezena mrtvola továrníka Skalského. Úkolem návštěvníků bylo podle indicií, které byly postupně umístěny na výstavě zjistit, kdo je vrahem. Jednotlivé výpovědi svědků a protokoly byly umístěny v jídelně, šatně, na policejní stanici, v kavárně či v ordinaci. Po přečtení všech zpráv měli příchozí odhalit vraha.
Výstava přiblížila jak jednotlivé epizody a hlavní postavy, tak i zákulisí natáčení. Nechyběla ani pečlivě naaranžovaná dobová zákoutí, která přenesla návštěvníka do doby první republiky. Samozřejmostí byly originály kostýmů hlavních čtyř mužských postav, kterými byli Vacátko, Mrázek, Bouše a Brůžek. Nechyběly ani další prvorepublikové modely doplněné elegantními klobouky, kabelkami či rukavičkami.
Pro děti byl připraven malý koutek, kde mohly vyzkoušet svůj čich, nalézt správný klíč pasující do zámku či zkusit určit pachatele podle popisu a skládání částí obličeje na fóliích.
Výstava se inspirovala třináctidílným seriálem natočeným podle knižní předlohy Jiřího Marka, který vycházel ze skutečných kriminálních případů.
Fotogalerii naleznete zde
Svět kostiček (7. listopadu 2017 - 10. ledna 2018)
Pro příznivce malých barevných dílků stavebnice Lego byl v prostorách velkomeziříčského muzea otevřena putovní výstava Petra Šimra „Svět kostiček“.
Kromě posledních novinek jako je například kompletní edice Lego ® City Džungle nebo Polární výzkum byly vystaveny i sběratelské edice, které se již nevyrábějí.
Mezi již nevyráběné hračky patří například kostky z edice Lego ® Baby Primo, které byly určeny dětem od šesti měsíců do dvou let. Sériová výroba započala v roce 1995 a ukončena byla o deset let později. Vystaven byl i sběrač kostek ve tvaru krokodýla, který byl účinným pomocníkem při sbírání kostiček z podlahy.
Na výstavě nezůstala opomenuta ani filmová tvorba. Návštěvníci si mohli prohlédnout dům ze seriálu Simpsonovi či vozidlo s předními představiteli z filmu Návrat do budoucnosti.
Ve výstavní sále byl připraven i dětský koutek, kde si děti mohou z připravených kostiček skládat dle vlastní fantazie.
Fotogalerii naleznete zde
© 2023 Muzeum Velké Meziříčí