Muzeum Velké Meziříčí

Novinky

Výstava obrazů Pavly Kamanové (od 14. dubna)

Číst dál...

Zprávičky

Zpátky do pohádky (15. ledna - 28. února 2016) 

Výstavní sál velkomeziříčského muzea se proměnil v pohádkové království. Návštěvníci si mohli prostřednictvím kostýmů a rekvizit připomenout čtrnáct pohádek z tvorby Československé a následně České televize. Holčičky se těšily na kostýmy princezen, princů, královen a králů, kluci jistě ocenili loupežníka či čarodějnici. 

Nejstarší kostýmy pocházely ze šedesátých a sedmdesátých let z pohádek Popelka a Zlatovláska, mezi ty nejnovější naopak patřila pohádka Kouzla králů, která měla premiéru o Vánocích v roce 2008. 

Nejvýraznější šaty, klobouky a turbany byly k vidění v pohádkách Plaváček, Ať přiletí čáp, královno! a Kouzla králů. Rukopis výtvarníka Stanislava Holého, který vytvořil legendární postavičky Jů a Hele, nezapřou kostýmy z pohádky O chytrém Honzovi. 

Opomenut nezůstal ani žánr večerníčků, a to díky Krakonošovi z Krkonošských pohádek, které patří k vůbec nejoblíbenějšímu večerníčku všech dob. Návštěvníci mohli zavzpomínat také na pohádky Lotrando a Zubejda, O princezně, která ráčkovala či Královna Koloběžka I. 

Výstava byla poprvé představena v brněnském Letohrádku Mitrovských v roce 2010, od té doby putuje po českých a moravských památkách a muzeích.  

Fotogalerii naleznete zde

 

Povědomý příchozí Josef Kremláček (5. března - 24. dubna 2016)

JK KV

S výtvarníkem a členem výtvarné skupiny STIR UP Josefem Kremláčkem se milovníci neosurrealismu u nás nesetkali poprvé. Jeho, i dílo ostatních členů bývá v našich prostorách představováno opakovaně, od konce 90. let se stalo téměř tradiční záležitostí.

Rodák z Třebíče nejprve studoval brněnskou Střední školu uměleckých řemesel, poté absolvoval pražskou VŠUP, obor filmová grafika.

Angažoval se i v jiných výtvarných skupinách, doma i v zahraničí. Věnoval se převážně grafickým technikám, měl rád litografii. Jako pravý surrealista tvořil rozmanité koláže, účastnil se také monumentálních projektů, nebyla mu cizí ani olejomalba.  Jeho největší přínos je patrný v knižní grafice, kdy výtvarně obohatil na sedmdesát knih pro děti, známé jsou postavy skřítků a trpaslíků, obohacené o přírodní motivy zvířat a rostlin. Ilustroval např. Jiráskovy Staré pověsti české, Hulpachovy Indiánské pohádky či Robinsona Crusoe od Daniela Defoe.

Jeho dílo je zastoupeno v domácích i zahraničních uměleckých sbírkách, autor se dočkal mnoha ocenění.

 

Marek Číhal - Věčné léto 1914 (5. června - 3. července 2016)

V rámci 10. ročníku Evropského festivalu filozofie byla v prostorách muzea otevřena výstava velkomeziříčského rodáka Marka Číhala. Výstava odkazovala na léto 1914, kdy byl spáchán atentát na mocnáře Františka Ferdinanda d´Este. Autor se ve své tvorbě věnuje právě tématu moci a jejího zneužití. 

Fotogalerii naleznete zde

 

 

 

 Nobilita na cestách (19. července - 11. září 2016)

Nobilita na cestách plakát A3 PDF 724x1024Ve výstavním sále zdejšího muzea se návštěvníci mohli přenést prostřednictvím kolorovaných kreseb do roku 1864, kdy pradědeček dnešních zámeckých majitelů, hrabě Alfréd Karel Harrach z Rohrau a Thannhausen podnikl cestu napříč Španělskem až na kraj Afriky.

Právě z ní bylo na výstavě nesoucí název Nobilita na cestách k vidění osmnáct obrázků od jeho malíře Goebla, který jej na cestě na jih doprovázel. Díky nim se návštěvíci vydali např. do Barcelony, Valencie, Alicante, Alhambry, Malagy či Sevilly. Dýchala na ně atmosféra dálek a zašlých časů, kdy cestování nebylo zdaleka tak pohodlné  jako dnes, ale bylo o to dobrodružnější, napínavější a snad i zajímavější.

Výstava popisovala cíle a způsoby cestování v minulosti a byla obohacena o trojrozměrné sbírky z našeho muzea, vztahující se k cestování. Vystaveny byly předměty denní potřeby, které si takový šlechtic brával na cesty, i věci sloužící k zábavě a rozptýlení.

 

 

Obrazy a paličkované krajky (20. září - 31. října 2016)

plakatAlina Jašková, absolventka VŠUP, obor textilní výtvarnictví a vyučující na VOŠTŘ a SUŠTŘ v Praze, její syn Jakub, profesionální hasič, pro kterého je malba koníčkem a jeho teta, Ivana Hladíková, absolventka pedagogické fakulty v Brně a vyučující výtvarné výchovy na místní základní škole – to jsou hlavní aktéři výstavy Obazy a paličkované krajky ve velkomeziříčském muzeu.

Návštěvníci si mohli prohlédnout kombinované techniky a porcelánové mozaiky, kterými jsou obohacené sugestivní akrylové obrazy Ivany Hladíkové, a to: „Okno plné hvězd, Voda ve vzduchu, Země vzdálená, Kapka naděje, Kruhy ve vodě, Život je kvíz, Protiklady, Zrození světla a Tři srdce – Potrat dítěte.“ Naproti tomu Jakub Jašek vystavoval tři velkoformátové akryly expresivního stylu comics noir. Plošná tvorba byla citlivě doplněna paličkovanými náhrdelníky z tvorby Aliny Jaškové, pro kterou je typická vysoká ornamentálnost, kombinace materiálů i různost tvarů.

Fotogalerii naleznete zde

 

Blanka Mudrová - Kožené svítání (3. listopadu - 16. prosince 2016)

Blanka Mudrová na zámku vystavovala jak kožené obrazy, tak řemeslné výrobky z kůže - psaníčka, kabelky či aktovky. Sama uvádí, že "celý život mě provází touha něco tvořit, něco hezkého vymýšlet pro radost svému okolí a sama sobě. Kreativní tvoření se mi stalo životní vášní a osudem, práce s kůží je mým koníčkem a celoživotním osudem a zaměstnáním."

Tvorbou z kůže se zabývá od svých dvaceti let, svou první kolekci vytvořila v roce 1989. Její výrobky jsou zastoupeny ve sbírkách po celém světě od USA po Austrálii. V roce 2010 otevřela v Rynárci, kde se narodila, vlastní galerii kůže. 

Prodejní výstava byla také doplněna olejomalbami s přírodními motivy. 

Fotogalerii naleznete zde