Velkomeziříčské muzeum po roce opět připravilo výstavu historických hraček. Letošním tématem byly hračky z prostředí šlechtických sídel.
Návštěvníci se mohli těšit na sportovní potřeby, kočárky pro panenky či puzzle z roku 1860. Nechyběly ani liturgické předměty, které měly vést děti od nejútlejšího věku ke zbožnosti a modlitbám.
Dívky se od útlého věku připravovaly na život budoucí manželky, matky a dámy ze společnosti. Musely ovládat chod domácnosti, hru na hudební nástroje a ruční práce. K oblíbeným činnostem patřilo vedení deníčků a psaní do památníků. Dívky se za pomoci hry učily nejen vařit, ale osvojovaly si i etiketu stolování. Vystavena byla například zámecká dětská kamna s lihovými kahánky a porcelánový servis.
Jelikož šlechta preferovala tradiční domácí výuku, nechyběla na výstavě ukázka učebního koutku se sešity, učebnicemi a aktovkou.
Stopami války (24. dubna - 31. května)
Návštěvníci se seznámili nejen s dobou okupace, ale prostor byl věnován také květnovým událostem ve Velkém Meziříčí. Své místo na výstavě měl i velkomeziříčský rodák generál Jiří Jaroš, který se během druhé světové války významně zapojil do odbojové činnosti.
Návštěvníci si mohli prohlédnout originály nejrůznějších vyhlášek, plakátů či fotografií. Nechyběl ani seznam židovských obyvatel města.
Kromě archivních materiálů a fotografií byla válečná léta připomenuta i trojrozměrnými předměty ze sbírek muzea. Vystaven byl například oděv z koncentračního tábora, jídelní misky, zbraně, přilby či protiplynové masky.
Fotogalerii naleznete zde
Půjčovna použitých obrazů (5. června - 19. července)
K netradiční dočasné obměně bytu, domu nebo třeba pracovny stačí opravdu málo. Návštěvníci, kteří přišli zhlédnout výstavu "Půjčovna použitých obrazů", si mohli vybrat vhodné dílo a po skončení výstavy si ho odnést domů.
Díla surrealistické skupiny Stir si mohli zájemci zapůjčit na dobu šesti měsíců. Stačilo se zapsat do pořadníku a po skončení výstavy si vybrané dílo přepravit domů. Dočasný majitel bude mít na obraz také předkupní právo.
„Po individuální domluvě je možné výpůjční dobu prodloužit ještě o dalšího půl roku,“ sdělil jeden z autorů Václav Pajurek.
Možnosti využilo sedm návštěvníků, kteří si domu odnesli dohromady devět obrazů.
Fotogalerii naleznete zde
Ze sbírek muzea aneb Co ukrývá depozitář (28. července - 13. září 2015)
Kromě drobnějších předmětů si příchozí mohli prohlédnout zrestaurovaný nábytek, a to klasicistní psací stolek a barokní stůl. Oba předměty prošly v uplynulých letech rukama studentů Vyšší odborné školy restaurátorské v Brně.
Nechyběla ani ukázka ze sbírky skla a porcelánu či fondu zbraní. Tento fond na výstavě zastupovala lovecká kuše ze šestnáctého století, která je vykládaná kostí.
Numismatickou sbírku pak prezentovala ukázka mincí pokrývající období od konce dvanáctého století do roku 1932. Za zmínku stojí například zlatý uherský dukát Ladislava Pohrobka z poloviny patnáctého století, který je součástí jabloňovského nálezu mincí v roce 1923.
Opomenuto nezůstalo ani výtvarné umění. Stěny zdobí olejomalby ze sedmnáctého století, veduta města či karikatura z doby Napoleona Bonaparte.
Fotogalerii naleznete zde
Miloslav Fiedler - Obrazy (18. září - 31. října 2015)
Až do konce října patřil výstavní sál velkomeziříčského muzea obrazům Miloslava Fiedlera, který je neodmyslitelně spjat s velkomeziříčským gymnáziem. Od roku 1948 zde působil jako profesor matematiky, deskriptivy a výtvarné výchovy. Kromě toho spolupracoval s muzeem, s amatérskými filmaři či divadelními spolky.
Fotogalerii naleznete zde