Výstavní sál velkomeziříčského muzea zahájil svůj provoz výstavou historických pokojíčků pro panenky, které zapůjčilo Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou. Právě odtud pocházela i výstava historických hraček, která v loňské sezoně patřila v meziříčském muzeu k těm nejúspěšnějším.
Výstava „Hračky v proměnách času“ prezentovala takzvané „malé domácnosti“, které jsou věrnými kopiemi skutečných obydlí. Tyto zmenšeniny byly nejen oblíbenou hračkou, ale měly i svůj vzdělávací význam. Zatímco interiéry domácností pro chlapce se tematicky a vybavením zaměřovaly na hospodářství a měly vést k manuální zručnosti, tak děvčatům byly určeny ty, které je měly připravit na jejich budoucí roli hospodyněk.
Obývací pokojíčky, ložnice a kuchyně z let 1880–1980 věrně kopírovaly dobové módní trendy v bytové kultuře. Mezi vybavením nechyběl nábytek, dokonalé kopie nádobí či technické novinky.
Výstavní sál velkomeziříčského muzea zaplnily obrazy velkomeziříčské malířky a kreslířky Lindy Filipové.
Kromě tuzemských výstav se autorka, která je členkou skupiny Stir up, představila také na výstavách v Belgii či v Portugalsku. V meziříčském muzeu (tehdy ještě v pobočce Galerie synagoga) vystavovala naposledy v roce 2001.
Celým dílem proniká snaha o plné imaginativní poznání, které se snaží bezpečně orientovat v konfliktu mezi subjektivním a objektivním vědomím. Většina odvozených forem prostupujících její tvorbou je spontánním výsledkem jejího až romantického a magického cítění.
Historik umění Arnošt Budík o Lindě Filipové rovněž v červnu 2008 napsal: „Dějiny surrealismu jsou většinou skoupé na ženské malířské talenty. Známe jich jen několik, jejichž přínos nesporně surrealismus obohatil..... Dnes mezi ně, ovšem v měřítku své generace, přichází Linda Filipová, která navazuje na tyto své předchůdce především svojí zcela původní autenticitou."
Fotogalerii naleznete zde
Prostor a čas (4. června - 13. července 2014)

V prostorách výstavního sálu velkomeziříčského muzea se návštěvníkům představil Klub výtvarných umělců Horácka. Klub sdružuje nejen malíře, kreslíře, grafiky, sochaře a skláře, ale členové se věnují také fotografii, práci s kovem, textilem, šperkařství a designu.
Na velkomeziříčské výstavě představilo svoje práce patnáct členů sdružení, jako host vystavovala i meziříčská autorka Jana Mikysková.
Historie sdružení se začala psát již v roce 1991, kdy se výtvarníci ze Žďárska, Velkomeziříčska a Bystřicka oddělili od Sdružení výtvarných umělců Vysočiny v Jihlavě a založili si svůj vlastní spolek. Klubem za tu dobu prošlo téměř pět desítek umělců. V současné době má šestnáct tvůrčích a dva čestné členy.
Fotogalerii naleznete zde
Velká válka (26. července - 28. září 2014)
Velkomeziříčské muzeum připravilo pro návštěvníky výstavu ke stému výročí vypuknutí první světové války.
Příchozí si mohli prohlédnout přilby, útočné nože, bodáky, patrontašky, identifikační známky vojáků či předměty ruských zajatců pracujících na Velkomeziříčsku. Nechyběla ani ukázka z numismatické sbírky, kdy vybrané mince reprezentovaly jednotlivé válčící státy. Opomenut nezůstal ani život civilistů - kuchyňské váhy připomínají přídělový systém, který byl kvůli váznoucímu zásobování zaveden v dubnu 1915.
Trojrozměrné předměty byly doplněny množstvím archivního materiálu. Návštěvníci si mohli prohlédnout originály nejrůznějších vyhlášek, válečných přikázání a nařízení. Situaci na válečném poli pak dokumentovaly například fotografie Vilíma Vilímka, který působil jako válečný zpravodaj. Nechyběly rovněž zápisky, deníky a korespondence přímých účastníků války.
Fotogalerii naleznete zde
Neztratit víru v člověka...Protektorát očima židovských dětí (7.-29. října 2014)
Osudy židovských dětí pomohly návštěvníkům velkomeziříčského muzea blíže se seznámit s obdobím holocaustu. Výstava „Neztratit víru v člověka...“ přiblížila život v Protektorátu Čechy a Morava, a to z pohledu tehdejších dětí.
Prostřednictvím putovní výstavy, kterou zapůjčilo Židovské muzeum v Praze, se návštěvníci seznámili s holocaustem a židovskou menšinou. Na dvaceti výstavních panelech příchozí poznali životní příběhy konkrétních židovských dětí a rodin. Osudy jednotlivců přibližily historické události, které prostřednictvím autentických příběhů a zážitků dostávají lidský rozměr.
Hlavními protagonisty výstavy bylo šest židovských dětí, které ve třicátých letech žily spokojeným životem v kruhu své rodiny a přátel. Na pozadí válečných událostí jsou pak přiblíženy jejich osudy v průběhu let následujících. Výstava není uzavřena koncem války, ale připomíná i poválečné osudy Židů.
Pro výstavu byly využity autentické materiály, často vytvořené právě dětmi, jako jsou úryvky z deníků, korespondence, kresby z Terezína, dětské časopisy, fotografie dětí či dobový tisk.
Veškeré materiály a doplňující informace jsou umístěny na webových stránkách www.neztratitviru.net.
Fotogalerii naleznete zde
Slovo. Obraz (Vera Atkarskaja a Varvara Atkarskaja)
6. 11. - 14. 12. 2014
Muzeum zakončilo sezonu výtvarnou výstavou „Slovo. Obraz“. Ve výstavním sále představila svoji tvorbu ruská výtvarnice Vera Atkarskaja s dcerou Varvarou. Vera Atkarskaja, která se ve Velkém Meziříčí prezentovala již v loňském roce, vystavila grafické práce, její dcera představila tvorbu fotografickou.
Fotogfrafie byly foceny na film a představovaly cykly z přírodních oblastí Baltského, Azovského a Černého moře, z Istanbulu, Peterburgu, Vyborgu a okolí Moskvy.
Grafiky byly vytvořeny technickou suché jehly a monotyp v srpnu 2014 a vytisknuty v ateliéru tiskařky Věry Nohelové a věnovány její památkce.
Fotogalerii naleznete zde