Muzeum Velké Meziříčí

Novinky

Výstava obrazů Pavly Kamanové (od 14. dubna)

Číst dál...

Zprávičky

Výstava hraček (6. března - 28. dubna 2013)

Hraky-plaktA3V průběhu necelých dvou měsíců měli návštěvníci možnost zhlédnout historické exponáty zapůjčené z Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou. Výstava zahrnovala období od konce devatenáctého do poloviny dvacátého století.
K vidění byly například panenky, kuchyňky, plyšoví medvídci i houpací koně. Úkolem hračky nebyla jenom zábava a ukrácení dlouhé chvíle, ale především příprava dětí na jejich budoucí život. Proto si dívky nejčastěji hrály s již zmiňovanými panenkami, kočárky a různými pokojíčky. Zato chlapecké hračky měly spíše technickou podobu - byly to různé stavebnice, vláčky, stolní hry nebo cínoví vojáčci.

Fotogalerii naleznete zde 

 
 
Vera Atkarskaya (16. května - 9. července 2013)
Plakt-Atkarskaya_724x1024
Druhá letošní výstava ve velkomeziříčském muzeu bude věnována výtvarnému umění. Na výstavě „Soukromý prostor“ představí svá díla ruská výtvarnice Vera Atkarskaya.

Vystavené obrazy a grafiky zachycují dojmy a pocity získané na cestách a upevňují prchavé pocity z aktuálního života. Návštěvníci uvidí rovněž sérii děl věnovaných životu a dílu Johanna Sebastiana Bacha.

„Miluji prostor, miluji přírodu. Ve městě je lidský život regulován plánem a prací. Jen cesta odhaluje obzory naplněné novým obsahem, dává prostor k zamyšlení,“ vysvětlila autorka Vera Atkarskaya.

 

Fotogalerii naleznete zde

120 let Muzea Velké Meziříčí (10. srpna-29. září 2013)

plakat-muzeum

Výstava přiblížila historii velkomeziříčského muzea, jehož dějiny se začaly psát již v roce 1893.

Díky dobovým fotografiím návštěvníci nahlédli do původních prostor a expozic muzea, v krátkých medailonech byli také představeni zakladatelé a jednotliví ředitelé této instituce.

Nechyběly samozřejmě ani trojrozměrné sbírkové předměty, které reprezentovaly jednotlivé sbírkové fondy.

 Fotogalerii naleznete zde

 

Ladislav Maria Wagner - Doteky (3. října-25. října 2013)

plakat_721x1024

Ve výstavním sále velkomeziříčského muzea představil své dílo výtvarník Ladislav Maria Wagner. Pochází z jaroměřského rodu sochařů, kameníků a malířů. Získává významná ocenění doma i v zahraničí a je čestným členem několika prestižních institucí. Wagnerova experimentální tvorba je v současnosti známa po celém světě a jeho obrazy jsou součástí mnoha sbírek státních i soukromých.
 

Vernisáž výstavy „Doteky“ se uskutečnila ve čtvrtek 3. října v 17 hodin. Pro návštěvníky muzea byla výstava součástí prohlídkové trasy.

 

Fotogalerii naleznete zde

Reklama a děti (7. listopadu - 29. prosince 2013)

Reklama_a_dti_-_plakt_page_001

Výstava „Reklama a děti“ ve velkomeziříčském muzeu navozovala nostalgickou atmosféru dob dávno minulých. Rozesmáté  dětské tváře se smály z reklam a cedulí už před sto lety.

Mezi vystavenými exponáty nechyběly ani nejrůznější reklamní předměty, jako byly školní rozvrhy, dětské hry či papírové vystřihovánky.

Putovní výstavu zapůjčilo bratislavské Múzeum obchodu. Ve sbírkách muzea se nachází všechny formy historické reklamy, kde se objevují děti – smaltované a plechové tabule, kartónové vývěsky a stojany, plakáty, dřevěné, plechové a papírové obaly či drobné účtenky. Slovenské muzeum se touto výstavou snaží představit co nejširší výběr reklamy pro děti a s dětmi z dob dávno minulých.

Kromě originálních papírových obalů a reklamních plakátů byly ve vitrínách vystaveny také trojrozměrné exponáty. Prostor byl věnován například Alpě, která k Velkému Meziříčí neodmyslitelně patří. Dokonce byl vydán i malý sešitek pohádek pro děti, kde hlavní roli hrála právě francovka. Samozřejmě nechybí ani staré skleněné lahve, ve kterých se tato léčivá tekutina prodávala.

Fotogalerii naleznete zde