Muzeum Velké Meziříčí

Novinky

Výstava obrazů Pavly Kamanové (od 14. dubna)

Číst dál...

Zprávičky

Historické cukrárny (28. února - 28. června 2020)

Plakát Historické cukrárny zmenšený

Instalace výstavy návštěvníky přenesla zpět v čase a ocitli se nejen v interiéru historické cukrárny, ale také výrobny a obchodu. V něm samozřejmě nechyběly zásobníky na kávu či dózy plné bonbonů.

Návštěvníci se mohli seznámit s ukázkami mnohdy již zapomenutých cukrářských nástrojů, jako jsou formy na bonbony či tvořítka dříve oblíbených sněhových koulí.

Kromě již zmíněných nejrůznějších pomůcek a forem na pečení byla připomenuta i výroba zmrzliny. Nechyběl tedy ruční stroj na výrobu této ledové pochoutky, ale také pomůcky na její servírování.

K vidění byly také dobové bonboniéry, krabice, historické plechovky i reklamní materiály, které dokreslily dobovou atmosféru.

Na výstavě se návštěvníci seznámili rovněž s příběhem prvorepublikového cukráře Novotného, který si sám sepsal a je doplněn i řadou rodinných fotografií.

Putovní výstava, jejímiž autory jsou Jan Maroušek a Petr Lukas, byla zapůjčena z Letohrádku Mitrovských v Brně.

Fotogalerii naleznete zde

 

Společenský život hmyzu (4. září - 17. prosince 2020)

Hmyz hotový plakát kopie

V podzimních měsících mohli návštěvníci nahlédnout do života v hmyzí říši, a to díky putovní výstavě z jihlavského Muzea Vysočiny „Společenský život hmyzu“.

Jak z názvu vyplývá, výstava se zaměřila na sociální chování hmyzu. Kromě poutavých textů a fotografií si návštěvníci mohli prohlédnout i trojrozměrné exponáty, jako byla sršní hnízda, části mravenčích hnízd, model termitiště či model mraveniště. Nechyběla ani insektária s živým hmyzem, kde se lidé mohli seznámit s pakobylkami indickými, švábi velkokřídlími či se strašilkami ďábelskými.

Pro objednané školní skupiny byly připraveny prohlídky vedené lektorkou, která žákům výstavu přiblížila a uzpůsobila jejich věku. Aby byla výstavy pro žáky ještě poutavější, byly pro ně nachystány také pracovní listy.

Výstava, kterou muzeum mělo rezervovanou od roku 2016, byla primárně cílena na školní skupiny. Vývoj epidemie však zasáhl i oblast školství, tudíž výstavu s velkým návštěvnickým potenciálem zhlédlo 156 osob.

 Fotogalerii naleznete zde