Muzeum Velké Meziříčí

Novinky

Výstava obrazů Pavly Kamanové (od 14. dubna)

Číst dál...

Zprávičky

Soubor je tvořen modely mostů z území celého bývalého Československa. V archivu jsou uloženy silniční mapy, fotografická dokumentace z budování dálnice atd. Svého času zde byla shromážděna i sbírka silniční techniky, která však byla vzhledem k restituci objektu, převedena do Muzea silnic ve Vikýřovicích u Šumperku.  

Základ tvoří poměrně hodnotná sbírka kachlů, které byly nalezeny při budování infrastruktury počátkem 20. století. Jsou v ní zastoupeny předměty z 15. a 16. století, výjimečně i 14. století. Tento byl v nedávné době rozšířen o nálezy pocházející z budovy radnice. Pravěk reprezentuje moravská malovaná keramika, přesleny, sekeromlaty.

 

Velkou část tvoří ornitologie, které dala základ sbírka Karla Kořínka a Rudolfa Divíška, jež mapuje region Horácka. Dále je zastoupena mineralogie, opět čerpající z minerálů zdejšího kraje. Ve 30. letech minulého století věnoval muzeu majitel tehdejší Alpy František Sáblík svoji sbírku mořských konchylií.

Ve sbírce muzea lze nalézt jak zbraně lovecké, tak i vojenské. Zastoupeny jsou zbraně palné i chladné, základ sbírky loveckých zbraní tvoří soubor věnovaný ve 30. letech minulého století továrníkem Antonínem Jelínkem.

 
Téměř všichni významní výtvarníci velkomeziříčského regionu jsou zastoupeni ve sbírkovém fondu muzea. Fond byl rozšiřován od počátku 20. století, kdy byla nakupována díla významných autorů regionu. Poměrně rozsáhle je zastoupena tvorba velkomeziříčské malířky Zdenky Vorlové-Vlčkové. V roce 1959 získalo muzeum tento soubor jako pozůstalosti po jejím manželu profesoru Josefu Vlčkovi.

Soubor nábytku není rozsáhlý, nicméně sbírku tvoří nábytkové soubory, které dokumentují úroveň bytové kultury v měšťanském i venkovském prostředí. Asi největším souborem je lidový nábytek z Mohelna, jedná se o vybavení celé světnice. Měšťanský prvek je zastoupen vybavením salonu z počátku 19. století, dále pak z počátku 20. století pochází nábytkový soubor, který vytvořil velkomeziříčský stolař. Jedná se o pánský secesní salon a pracovnu. 

 
Rozsáhlý soubor zachycuje vybavení domácnosti jak městské, tak i venkovské. Zastoupeny jsou předměty od období baroka, ojediněle se objevuje i sklo renesanční. Díky pozůstalosti Ing. Navrátila je zachycena i produkce harrachovských skláren. V souboru porcelánu jsou i předměty míšeňské provenience, lze narazit i na značku anglické porcelánky Wegwood.

V tomto fondu je poměrně rozsáhle zastoupeno zemědělství, zdokumentováno je pěstování a zpracování lnu, včetně tkalcovských stavů. Dále je to koželužství, kovolitectví a obchod. Rozsáhlý je soubor cechovních a spolkových truhlic, ferulí, zastoupeny jsou i cechovní a spolkové prapory. Nezůstala opomenuta produkce a výrobky továren a podniků z počátku 20. století.