Muzeum Velké Meziříčí

Novinky

Výstava Jany Mikyskové (8. června - 2. července 2017)

MOD_ARTICLES_NEWS_READMORE

Zprávičky

Změny v otevírací době 30. června a 1. července

V pátek 30. července bude od 15 hodin z technických důvodů uzavřen celý zámecký areál.

V sobotu 1. července budou v době od 10 do 14 hodin uzavřeny šlechtické salony. Muzejní expozice zůstanou otevřeny.

Svatba aneb jak šel čas...(20. ledna - 18. dubna 2017)

Plakt Svatby aneb jak el asVýstavní sál se na tři měsíce přeměnil v historický svatební salon. Výstava soukromé sběratelky Nikoly Melicharové představila představila zhruba čtvrtinu její sbírky, včetně autentických fotografií. Nechyběly rukavičky, závoje či kloboučky. Nejstarší oděv býval součástí svatebního kroje z roku 1935, nejmladší šaty na výstavě pocházely z roku 1975.

Podstatná část svatebních šatů pocházela převážně od rozvedených žen, které si nechtěly své nevydařené manželství připomínat. Slečna Melicharová se vždy snaží k šatům získat i nějaký osobní příběh, černobílé i dříve módní kolorované fotografie a obrázky, doplňky apod., kterými pak obohacuje danou výstavu. 

Fotogalerii naleznete zde

 

 

 

 

 Velké Meziříčí na konci války (2. - 30. května 2017)

Velké Meziříčí na konci války plakát 733x1024Výstavu připravilo muzeum ve spolupráci se soukromým sběratelem Radkem Teplým (*1987). Rodák z našeho města zde představuje svoji sbírku poprvé. Od dětství má velký zájem o vojenskou historii, zejména spojenou s regionem Velkomeziříčska. Předměty do své sbírky získává z různých půdních nálezů, z inzerátů, ale i darem od známých a příbuzných.

Návštěvníci mohli spatřit různé části vojenské výstroje i výzbroje, např. maskovací převlečník odstřelovače Wehrmachtu, tropické klobouky, uniformu sborů Afrika – Korps, letní uniformu výsadkáře, kořistní ruskou bundu, přešitou pro potřeby Luftwaffe, ale i drobnější věci, jako lékárničku z vojenského vozidla, vojenské knížky, či různé vybavení na cesty. Zajímavostí byly také zbytky z bojové techniky, např. pás tanku HETZER, tzv. „Jezevec“, opuštěného Němci v okolí Velkého Meziříčí na konci války.

Dále zde byly k vidění reálie z května 1945, na doplnění byly přidány informace z muzejního archivu, zachycující tragické události v závěru války – protiněmecké povstání a jeho následné potlačení.

Fotogalerii naleznete zde