Muzeum Velké Meziříčí

Novinky

Kouzlo myslivosti - nabídka pro školy

Číst dál...

Zprávičky

Otevírací doba výstavy Kouzlo myslivosti

úterý - pátek: 9.00-12.00, 13.00-16.00

neděle: 13.00-17.00

pondělí, sobota: zavřeno

Noční prohlídky představily i jindy nepřístupné prostory

Velkomeziříčské muzeum se uplynulou sobotu připojilo k Festivalu muzejních nocí, kdy si návštěvníci mohli prohlédnout i některá běžně nepřístupná místa. Možnosti navštívit prostory mimo běžnou otevírací dobu, v pozdějších hodinách dokonce pod rouškou tmy, využily bezmála dvě stovky návštěvníků.

Příchozí měli hned několik možností, jak si prohlídky zkombinovat. Zájemci o nejstarší historii se mohli doslova ponořit do zámeckých sklepů, kde se dozvěděli nejen o jejich funkci v minulosti, ale prohlédli si také nejstarší stavební prvky a skalní labyrint. Navíc mohli obdivovat i nově zrestaurované fresky na vnitřním nádvoří, které dokumentují sňatky bývalých majitelů.

Kdo chtěl v historické lince pokračovat, objednal se na prohlídku šlechtických salonů, kde se seznámil nejen se samotnou historií objektu, ale i významnými majiteli.

Ale jelikož celá akce pořádaná Asociací muzeí a galerií nesla název Festival muzejních nocí, představilo muzeum veřejnosti i svoji odbornou činnost, a to formou návštěvy depozitářů. Zájemci si mohli prohlédnout, jak jsou uskladněny předměty, které nejsou právě vystavovány, jak se o ně pečuje a co je třeba všechno zabezpečit. K vidění byla i přírůstková kniha, do které musí být každý předmět, který se stává součástí sbírek, zapsán. Návštěvníci tak mohli doslova nahlédnout pod pokličku muzejní práce a přesvědčit se, že práce muzejníka nespočívá pouze v provázení po expozicích, ale že spousta odborné práce zůstává skryta právě za zdmi depozitářů.

Po celý večer byl otevřen výstavní sál, kde mohli zájemci o výtvarné umění strávit příjemné chvíle u tvorby velkomeziříčského výtvarníka Bořivoje Pejchala. Ti, kdo se do umění chtěli ponořit hlouběji, pak navštívili i nový muzejní program věnující se právě moderně. 

První červnový podvečer se ve výstavním sále sešli příznivci výtvarného umění, aby si prohlédli třiapadesát děl velkomeziříčského výtvarníka Bořivoje Pejchala. Úvodní slovo k výstavy Tvary, barvy a kompozice - Svět Bořivoje Pejchala v obrazech pronesla Eva Kočí Valová, o hudební doprovod se postaral autorův syn Igor Pejchal. Vernisáž byla součástí programu Evropského festivalu filozofie.

 

Od 1. do 7. června probíhal ve Velkém Meziříčí 16. ročník Evropského festivalu filozofie, jehož tématem bylo v letošním roce "Soukromé a veřejné". Část programu se uskutečnila v prostorách velkomeziříčského muzea.

První akcí celého festivalu byla vernisáž Bořivoje Pejchala, která se uskutečnila ve výstavním sále muzea. Víkendová dopoledne pak byla ve znamení filozofické kavárny, kdy se příchozí mohli usadit mezi obrazy a nad šálkem kávy si mohli v sobotu vyslechnout přednášky Zdeňka Hostomského a Pavla Barana na téma soukromého prospěchu z veřejné vědy a v neděli se pak Josef Krob a Václav Bárta zamýšleli nad soukromým a veřejným v průběhu času.

Sobotní večer patřil v prostorách zámecké jídelny skladbách Karla Kryla v podání Davida Uličníka. A nedělní odpoledne bylo tradičně vyhrazeno dětem, pro které byla připravena pohádka O princezně, která ráčkovala.