Muzeum Velké Meziříčí

Novinky

Výstava obrazů Pavly Kamanové (od 14. dubna)

Číst dál...

Zprávičky

Historické slavnosti se nesly v duchu třicetileté války a doby Albrechta z Valdštejna. Program byl tentokrát rozložen do dvou dnů. V pátek večer verbovala vojenská patrola domobranu na Náměstí, odkud následně vyšel pochodňový průvod směrem na zámek. Po potrestání vojenských zběhů byla připravena ohňová show Magie ohně v podání skupiny historického šermu S.P.G. Zhruba sedm set návštěvníků zhlédlo představení plné efektů, ukázek fakírských dovedností, plivání ohně, žonglování či soubojů s hořícími zbraněmi.

Sobotní program byl na zámeckém nádvoří zahájen v půl desáté kejklířským vystoupením. V průběhu dne se na scéně střídali šermíři, hudebníci a tanečnice. Hodinu před polednem nastoupily všechny vojenské jednotky a uskutečnilo se slavnostní uvítání Albrechta z Valdštejna a celé jeho družiny. V podvečer pak byli vojáci dekorováni, čímž byly slavnosti oficiálně ukončeny.

Kromě zámeckého nádvoří mohli lidé navštívit také zámecký park, kde byl rozložen dobový vojenský tábor a odpoledne se tam odehrála také oblíbená vojenská šarvátka.

Po celý den byly v areálu umístěny řemeslné stánky s ukázkou práce, nechybělo ani stylové občerstvení. Návštěvníci si mohli prohlédnout také vnitřní expozice a sál s freskovou výzdobou, prohlídky byly ovšem na rozdíl od vstupu na nádvoří zpoplatněny.

Vstup do areálu byl bezplatný, kvůli epidemiologické situaci byli u vstupů na nádvoří brigádníci, kteří návštěvníky průběžně počítali a označovali je barevnými papírovým náramky. Díky tomu bylo možné zjistit, kolik návštěvníků se v areálu zhruba nachází.

V průběhu obou dnů se v prostorách zámeckého nádvoří a parku vystřídaly téměř 2 000 návštěvníků.

Fotogalerii naleznete zde

Návštěvníci vernisáže k výstavě Historické cukrárny se přesunuli zpět v čase a ocitli se v interiéru prvorepublikového obchodu, prodejny a výrobny. Kromě samotné výstavy byla pro zhruba šedesátku hostů připravena také prezentace fotografií a dobových tiskových materiálů týkajících se prvorepublikových cukráren ve Velkém Meziříčí.

Fotogalerii naleznte zde

 

Knihovna velkomeziříčského muzea se 14. února připojila k Mezinárodnímu dni darování knih.

Během pátečního dne se v prostorách muzea vystřídala zhruba dvacítka zájemců, kteří si mohli vybrat z vyřazených odborných publikací. Na výběr měli z oblasti historie, techniky, pedagogiky či ekonomie, a to převážně z období konce devatenáctého století až poloviny století dvacátého.  Celkem si lidé odnesli 67 kusů knih.

Naopak návštěvníci měli možnost také knihy donést, a tak se fond knihovny rozroste například o regionální literaturu či publikaci týkající se myslivosti.

Lidé odcházeli nejen s knihami v ruce, ale bylo pro ně připraveno i drobné občerstvení.